Terug naar Korte berichten 5 February 2025

Eindelijk toegang tot belastingrechter over uitstel van betaling en kwijtschelding (vanaf 2027)

Geschreven door: Vanessa Huygen

Eindelijk toegang tot belastingrechter over uitstel van betaling en kwijtschelding (vanaf 2027)

 

Beter laat dan nooit: vanaf 2027 naar de belastingrechter over uitstel van betaling en kwijtschelding van belastingen!

 

'Is dit nieuw dan? Voor belastingen ga je toch altijd al naar de belastingrechter?' 

Zal je wellicht denken. Maar nee. Als het gaat om de invordering (incasso van belastingen) kom je op veel punten bij de burgerlijke of civiele rechter uit.

 

'Waarom kan dat nu nog niet dan?' 

Omdat niet expliciet is geregeld dat je naar de belastingrechter kan. In het belastingrecht geldt een 'gesloten stelsel van rechtsmiddelen'. Dat betekent: alleen voor situaties die zijn geregeld, mag je naar de belastingrechter. Anders niet. De burgerlijke rechter is 'restrechter', oftewel: als het niet is geregeld maar je hoort naar een rechter te kunnen gaan, dan is dat de burgerlijke rechter.

 

'Nou en? Je kon dus al naar de rechter. Is dit beter dan?' 

Jazeker, want nu kun je naar de rechter die gespecialiseerd is in belastingen. En dat zijn niet zomaar vorderingen zoals die van je aannemer. Toegang tot de belastingrechter is bovendien veel makkelijker, en dat is terecht: in geschillen met de overheid moet de lat niet te hoog worden gelegd om je recht te halen.

 

Heel fijn dus, dat het 10-jarig jubileum van deze wet - dit komt uit de Fiscale vereenvoudigingswet 2017 (!) - wordt gevierd door het daadwerkelijk in te voeren.

 

Bronnen:

Zie hierover eerder ook: 'Rechtsbescherming bij invordering nog niet goed geregeld' door V.S. Huygen van Dyck-Jagersma en R.F.M. Gerritsen in TFB 2021/37